www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So mar 06, 2021 2:36 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz cze 11, 2020 10:32 pm 

Każdy n nas potrzebuję się utwierdzać w wierze.
Magda1993 napisał(a):
Gdybym nie znała żadnej doktryny wcześniej i przeczytałabym Biblię to nie wiem czy bym sama wpadła na pomysł że nie ma piekła skoro jest o nim tak dużo.

To zdanie jest kluczowe. Większość z nas zanim przyszła do Pana tkwiła wcześniej w jakiejś religii gdzie nasze myślenie było ukierunkowane przez różne nauczania. Niektórzy zaprzeczają istnieniu piekła a inni przedefiniują pojęcia aby oznaczały coś innego.

Gdy Duch Święty przekonał mnie o mojej grzeszności w jednym momencie zrozumiałem, że jestem w złym położeniu przed świętym Bogiem lecz z drugiej strony jakoś automatycznie wiedziałem, że mogę się do niego zwrócić i prosić o wybaczenie. Pan kiedyś powiedział do Izraela aby spojrzał, że to On jest, i że nie ma innych bogów oprócz niego. Pan zabija lecz również ożywia. On rani lecz również On leczy i nikt nie wyrwie z jego reki [Pwt 32:39] Jako ludzie mamy tendencje do pójścia w skrajności; przykładowo tylko tzw."miłość" albo "uświęcenie" lecz Bóg jest zarówno miłością jak i jest święty.

Magda1993 napisał(a):
Czy osoby nauczające innych takich herezji które mowią,że są ewangelistami i podważające fundament ale być może same będące zwiedzione nieświadomie nie poniosą za to konsekwencji?

Konsekwencje wierzenia czy szerzenia herezji świadomie bądź nieświadomie będą zawsze lecz jest duża różnica gdy ktoś zwodzi świadomie. Bóg zna serca i wie czy ulegliśmy zwiedzeniu czy czynimy zło świadomie. Galicjanie przykładowo ulegli zwiedzeniu lecz Paweł głosił im na nowo podstawy. O Koryntian również była obawa.
Nie na próżno jest napisane, że niech nie wielu zostaje nauczycielami gdyż dla nauczycieli jest surowszy sąd. [Jk 3:1]
Pan troszczy się o swój kościół, jednym razem wyrzuci wilka z owczarni a innym wyprowadzi owce z jednego miejsca na inne. Nie zawsze wszystko dzieje się w czasie takim jak my sobie myślimy. Dobrze jest Mu ufać i być posłusznym temu co już wiemy.

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt cze 12, 2020 7:33 am 

Magda1993 napisał(a):
I jeszcze jedno pytanie jakie nauki już są podważeniem fundamentu? Bo już sama mam mętlik w głowie a chciałabym być utwierdzona.

Chyba to jest kluczowe:
"A pospolitej, pustej mowy unikaj, bo ci, którzy się nią posługują, będą się pogrążali w coraz większą bezbożność, a nauka ich szerzyć się będzie jak zgorzel; do nich należy Hymeneusz i Filetos, którzy z drogi prawdy zboczyli, powiadając, że zmartwychwstanie już się dokonało, przez co podważają wiarę niektórych. Wszakże fundament Boży stoi niewzruszony, a ma taką pieczęć na sobie: Zna Pan tych, którzy są jego, i: Niech odstąpi od niesprawiedliwości każdy, kto wzywa imienia Pańskiego." (2.Tm. 2:16-19)

To, co przyjęli i głosili Hymeneusz i Filetos sprawiło, że zboczyli z Drogi Prawdy (pogrążając się w bezbożności i niesprawiedliwości). To, co głosili, podważało wiarę niektórych! Mówili, że zmartwychwstanie już się dokonało i najwyraźniej niektórzy wierzący sluchający tego (s)tracili przez tę naukę nadzieję związaną ze zmartwychwstaniem. Są nauki, które - mimo że są błędne - nie podważają wiary dziecka Bożego ("zna Pan tych, którzy są jego", czyli tych, którzy narodzili się z Ducha Świętego). To nie są herezje. Istnieją jednak takie nauki, które podważają wiarę, bo sprawiają, że fundament wiary się chwieje. Fundament stanowi na pewno Ewangelia, jak przekazali nam ją apostołowie (dlatego jeśli ktoś głosi inną Ewangelię, "niech będzie przeklęty": Gal. 1:6-9):

"A przypominam wam, bracia, ewangelię, którą wam zwiastowałem, którą też przyjęliście i w której trwacie, i przez którą zbawieni jesteście, jeśli ją tylko zachowujecie tak, jak wam ją zwiastowałem, chyba że nadaremnie uwierzyliście. Najpierw bowiem podałem wam to, co i ja przejąłem, że Chrystus umarł za grzechy nasze według Pism i że został pogrzebany, i że dnia trzeciego został z martwych wzbudzony według Pism, i że ukazał się Kefasowi, potem dwunastu; Potem ukazał się więcej niż pięciuset braciom naraz, z których większość dotychczas żyje, niektórzy zaś zasnęli; Potem ukazał się Jakubowi, następnie wszystkim apostołom; A w końcu po wszystkich ukazał się i mnie jako poronionemu płodowi." (1.Kor. 15:1-8)

Dalej fundamenty nauki o Chrystusie podane są w Hebr. 6:1-2 (jak już Pax pisał). Polecam w temacie: http://www.ulicaprosta.lap.pl/new/multi ... staw-wiary

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt cze 12, 2020 10:44 am 

Dziękuję wam za te wersety,utwierdziliście mnie. Gdy słucha się takich nauk to dokładnie tak jak napisał ppajda podważa się wiarę. Sama przez chwilę zaczęłam się zastanawiać. Problem jest taki że takie osoby głoszą taka naukę i jednocześnie twierdzą,że nie każdy musi się zgadzać i każdy może wierzyć jak chcę ale one się ogłaszają nauczycielami i ludzie idą za nimi. Równocześnie jak ktoś podważy to zostaje zaatakowany argumentami przeciw i blokowany a reszta osób jest nauczana i przekonywana,że jednak jest tak jak mówią. Przez chwilę miałam wyrzuty sumienia że może rzeczywiście źle zareagowałam i nie ma znaczenia kto jak wierzy według tego jaki dostałam odzew.

Odpowiedz z cytatem  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1