www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N lut 18, 2018 10:53 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr mar 15, 2017 6:31 pm 

Myślę, ze w istocie Jakub rozwija myśl Pana Jezusa z Ew.J13,34 i podaje, w całym liście, przykłady jak poprzez uczynki wiary darzyć miłością. Modlitwa o chorego jest drobnym uczynkiem wiary, ale "modlitwa sprawiedliwego może odnieść wielki skutek"(Jak5,16). Pewnie wieksza jest szansa na to, ze sprawiedliwy będzie wśród starszych (stad "niech wezwie starszych", a nie kogokolwiek). Wezwanie starszych, ich przyjście, pomazanie olejem, modlitwa wiary to sa wszystko uczynki wiary i myślę, ze w tym Pan ma upodobanie. Czyniąc tak wypełniamy prawo, okazujemy miłosierdzie i oczekujemy na Pana (Mich.6,8), ale w pokorze, bo On uczyni co chce.
Uzdrowienie może nie nastąpić (znam wiele takich przypadków), co wtedy myśleć? Starsi byli nie tej „jakości” czy olej nie ten co trzeba? Wezwać innych z innym olejem? Jest ryzyko, ze przypiszemy uzdrowienie człowiekowi, a nie Bogu lub co gorsza magicznemu olejkowi.
A co w sytuacji gdy nie ma kogo wezwać? W DzAp 28 Pawel zostaje ukąszony przez zmije, strzasa ja i dalej zyje, co wprawia w zdumienie jego towarzyszy. A wkrotce, pewnie wezwany, naklada rece na ojca Publiusza, który zostaje uzdrowiony. Pawel nie potrzebował starszych i oleju, żeby przezyc ukaszenie zmiji. Ojciec Publiusza (zapewne niewierzący) potrzebował jednak modlitwy sprawiedliwego.
Podsumowujac, dla wezwanych starszych jest to sposobność do okazania miłości bliźniemu, dla wzywającego znak wiary dla Pana, ze oczekuje Jego pomocy. Dla nieugruntowanych w wierze wzywających coś na kształt miedzianego weza z Ks.Liczb 21 (moze stad ten olej?), ale i szansa na odpuszczenie grzechów i nowonarodzenie.
Istotne jest, ze to "Pan go podzwignie" (chorego) bo się modlili z wiara. W co? W moc slow? Raczej w Pana, ze zechce odpowiedziec na glos naszego serca ujęty w słowa bo widzi nasz uczynek wiary, zgodny z Jego przykazaniem.

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr mar 22, 2017 8:14 pm 

Czytając ten wątek,( bardzo ciekawy i rzadko omawiany temat) uderzyły mnie te słowa:"A modlitwa wiary uzdrowi chorego i Pan go podźwignie."
Świadkiem uzdrowienia nie byłam, ale druga część ("podźwignie") jest - uważam - równie ważna, i tu spotkałam się z sytuacją, gdzie Zbór mój (Starsi) modlił się nad chorą na raka osobą. Sytuacja była tragiczna, guz rósł w zastraszającym tempie, operacja dosłownie w tym samym tygodniu, co diagnoza.
Już podczas operacji stwierdzono przerzuty. Nie dawano osobie długiego życia, a dziecko małe i tez ciężko chore. Tragedia.
I tu, myślę, wkroczył Pan Bóg. Osoba żyła jeszcze prawie 5 lat. Została dosłownie podźwignięta. Wszystkie sprawy ziemskie zdołała pozałatwiać (też opiekę nad tym ciężko chorym malcem). Była dla wielu osób żywym świadectwem, jak trwać przy Panu pomimo niewyobrażalnego cierpienia.
Chwała Bogu.

Odpowiedz z cytatem  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1