[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
www.ulicaprosta.net • Zobacz wątek - Język rozpalony przez piekło ...

www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn paź 15, 2018 12:46 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt kwi 01, 2014 1:19 pm 

Witaj na forum, veiner :)

Zapraszam do wątku "Przedstawiamy się":

viewtopic.php?f=10&t=12&p=48097#p48097

Wzywanie imienia Pana w celach daremnych jest przejawem braku bojaźni Bożej i poważnym grzechem. To trzeba sobie jasno powiedzieć. Nie powinniśmy również stosować plugawego języka w żadnej postaci:

"Nie wypada też, byście się posługiwali jakimiś grubiaństwami, by miała miejsce wśród was bezsensowna gadanina lub nieprzyzwoite żarty. Powinniście być raczej pełni wdzięczności jedni względem drugich" [Ef. 5:4 BWP]

αἰσχρότης w tym wersecie oznacza "obsceniczną, grubiańską mowę" - co Wy na to?

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt kwi 01, 2014 1:40 pm 

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt kwi 01, 2014 2:12 pm 

Ostatnio edytowano Wt kwi 01, 2014 9:35 pm przez Owieczka, łącznie edytowano 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt kwi 01, 2014 2:40 pm 
Nie spotkałam się z tym, że ktoś używa "kurde/kurcze" (bo konkretnie tylko o tych 2 "brzydkich wyrazach" pisałam) jako przerywnika. Myślałam raczej o użyciu takim, o jakim pisała Agape. Mnie w domu uczono, że to są słowa niekulturalne i nie weszły do mojego słownika, a teraz wydają mi się śmieszne. Ale zasłyszanych sporadycznie nie uważam za świadczące źle o człowieku.
Żeby było jasne: przekleństw nie toleruję i też bym ich nie zapisała tu pełnym słowem jak dwa powyższe.
A co jest nie tak z kolokwializmami? Z jednej strony mogą ubarwiać język mówiony, swobodną komunikację. Z drugiej, używane nagminnie - mogą świadczyć o niskiej kulturze człowieka, braku wykształcenia, oczytania... Kolokwializmów bym się nie czepiała (uwaga: kolokwializm). Z nimi jest też taka sprawa, że jedni mają wrażliwsze ucho, inni mniej, że młodzież ma swój potoczny język i pewne grupy zawodowe, społeczne - kolokwializmy się mnożą...

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt kwi 01, 2014 8:40 pm 

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr kwi 02, 2014 6:37 pm 

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 04, 2014 4:15 pm 

Witajcie po przerwie. Pewnie będę miała w tej sprawie odrobinkę inne zdanie.

Otóż osobiście uważam slang za tę samą kategorię, co np. gwara czy dialekt. Czy mielibyście coś przeciwko „Blubrom starego Marycha”(znacie?) jako takim? (Osobiście należę do protektorów gwar wszelkich, w tym poznańskiej, choć piękna obiektywnie ta ostatnia w żadnym razie nie jest. Mimo to staram się, żeby tutejsze dzieci szkolne choć kilkadziesiąt słów z niej rozumiały.)

Wracając do tematu uważam, że język, w tym slang czy gwara jest tylko narzędziem i tak jak językiem literackim można Boga chwalić albo Go obrażać, tak i w slangu jedno i drugie jest możliwe.
Co do faktu, kto powinien używać czego, to już inna bajka. To trochę jak styl ubierania się. Nie wszystko jest dobre dla wszystkich.
W każdym razie język, jakim napisany jest Nowy Testament to nie jest „hoch Griechisch”, zapewniam was. To język prostych ludzi, pełen naleciałości i kalek językowych.

Zastanawiam się natomiast, czy proweniencja niektórych powiedzeń, jak przypadek „kurczęcia”, czy „matki z córką”(albo i bez :) ) ma rzeczywiście decydujące znaczenie w ich ocenie estetycznej i moralnej. Są sytuacje, w których pewien rodzaj ekspresji językowej jest potrzebny i nie ma nic wspólnego z nerwami, czy przeklinaniem. Czy mówię „kurczę” i kiedy? Otóż po szybkim symbolicznym cofnięciu paru klatek filmu z mojego życia okazuje się, że „kurczę” służy mi głównie do wyrażenia żalu lub współczucia. Zatem jest to sytuacja raczej daleka od użycia jego ohydnego pierwowzoru. A „matka” to coś w rodzaju „ojej”. Bliżej jej pewnie do „mamma mia” niż do „Madonna Santa”, według mnie.
Może zaproponujecie mi jakieś ciekawe zastępniki, to postaram się je wdrożyć. Z samej ekspresji werbalnej nie chciałabym rezygnować- jest mi jakoś językowo bliska :) i bez niej byłoby sztucznie.

Ostatnio edytowano Pt kwi 04, 2014 4:53 pm przez szelka, łącznie edytowano 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 04, 2014 4:38 pm 

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 04, 2014 5:02 pm 

O, dziękuję bardzo. Mnie się podoba, ale czuję że zaraz ktoś wykryje, że "psia kita" to- podobnie jak z kurczęciem- eufemistycznie użyte coś innego związanego z psem...I właśnie chciałabym doprowadzić do sformułowania zasady, czy zawsze należy tego źródła szukać, zanim użyjemy danego słowa, czy może postąpić tak jak z mięsem ofiarowanym bożkom, o którym nie wiemy, czy jest im ofiarowane. Słowo "mięso" jest tu nader na miejscu :)

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 04, 2014 11:58 pm 

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So kwi 05, 2014 9:41 am 

Jeśli chodzi o używanie nieodpowiednich słów to coraz częściej spotykam się ze zwracaniem do Boga per "Tatusiu". Muszę przyznać, że gdy to słyszę to ciarki mnie przechodzą. Ludzie tłumaczą sobie to tym, że Bóg jest miłością dlatego możemy do niego przylgnąć i tak się zwracać. Jednak ja nie znajduje w Biblii żadnego przykładu takiego spoufalania się z Bogiem Ojcem. Gdy czytam o osobach z Biblii, którym dane było widzieć chwałę Bożą zauważam w nich Boży strach przed Jego świętym majestatem. Nie mają chęci do spoufalania się z Bogiem bo wtedy widzą swoją marność i małość względem Niego. Od dłuższego czasu myślę o tej kwestii i ostatnio w czasie czytania Listu Pawła do Filipian 2:12 wyczytałem:

"Przeto, umiłowani moi, jak zawsze, nie tylko w mojej obecności, ale jeszcze bardziej teraz pod moją nieobecność byliście posłuszni: z bojaźnią i ze drżeniem zbawienie swoje sprawujcie."

I kolejne:

(Heb 12:28) Przeto okażmy się wdzięcznymi, my, którzy otrzymujemy królestwo niewzruszone, i oddawajmy cześć Bogu tak, jak mu to miłe: z nabożnym szacunkiem i bojaźnią.

(Heb 12:29) Albowiem Bóg nasz jest ogniem trawiącym.

(2Co 7:15) A uczucia jego względem was są jeszcze gorętsze, gdy wspomina posłuszeństwo wszystkich was, jak to przyjęliście go z bojaźnią i z drżeniem.

Szczerze mówiąc im dłużej znam Pana tym mniejszy mam problem z połączeniem faktu, że jest On miłością jak i również ogniem trawiącym. Przecież tak samo król ziemski, ludzki może być łaskawy i miłujący dla mnie, ale nie znaczy to, że zaraz wskoczę mu na kolanka i będzie moim tatusiem. Nie da się ukryć, że nadal jestem sługą miłującego króla.

Mówi się też o tym, że jeśli mamy z Nim dobrą relację to możemy bez bojaźni zwracać się do Boga "tatusiu".

Używa się do tego twierdzenia między innymi tego wersetu:

(Rom 8:15) Wszak nie wzięliście ducha niewoli, by znowu ulegać bojaźni, lecz wzięliście ducha synostwa, w którym wołamy: Abba (w innych przekładach jest Abba Ojcze).

Jednak z Bożą pomocą znalazłem coś takiego:

(Act 10:34) Piotr zaś otworzył usta i rzekł: Teraz pojmuję naprawdę, że Bóg nie ma względu na osobę,

(Act 10:35) Lecz w każdym narodzie miły mu jest ten, kto się go boi i sprawiedliwie postępuje.

Osoby, które miały bardzo bliską relację z Panem m.in. Paweł, Mojżesz, Eliasz, Izajasz itd. nie zwracały się do Pana przez "tatusiu" tylko z należytym mu szacunkiem i przede wszystkim bojaźnią.

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So kwi 05, 2014 9:44 am 

Mamo Muminka, tak czułam, że będziesz miała mniej więcej takie zdanie. Z jednej strony można by o tym podyskutować, skoro trafił ci się jeden rozmówca, który myśli inaczej, ale z drugiej obawiam się, że możemy się coraz bardziej nie rozumieć i będzie z tego tylko bieda. Zatem najkrócej jak umiem- podsumowanie:

Nie popieram wulgaryzmów, nieprzyzwoitości, grubych żartów, błędów składniowych i stylistycznych, to chyba jasne, ale też nie potępiam w czambuł wszystkiego, co jest inne niż mój styl.

Moim zdaniem slang nie musi być koniecznie brzydki, ani wulgarny, tak jak młodzieżowy podkoszulek nie musi być z definicji przepocony, czy brudny, a przejawem nieformalnego stroju nie musi być od razu szlafrok. Podobnie slang może być przejawem bogactwa języka, pewnej fantazji, humoru. Istnieją różne jego definicje i wulgarność nie jest wcale wpisana a priori w jego pojęcie.

„Czytanki według świętego zioma Janka” , o której piszesz, pewnie nigdy w ręku nie miałaś- a długo byś tam szukała czegoś, co Boga rzeczywiście obraża, celowo czy nie, bo to nie do Niego mówią tam „ziom” itp. Dedykacja autorów(autorek) na stronie tytułowej brzmi: ”naszemu Szefowi, co nas tu przysłał”. Ładne? Mnie się podoba, nawet trochę wzrusza.

Zmienię troszkę temat. Zauważyłam kiedyś takie ciekawe zjawisko (jeśli już o tym pisałam, to wybacz/cie, coraz gorzej z moją pamięcią :)) Otóż jeśli zrobimy mały eksperyment i zapytamy dowolnego chrześcijanina, jakie cechy charakteru Chrystusa ceni najbardziej, to wskaże on nieświadomie swoje charakterystyczne cechy :) oczywiści te pozytywne. Jedni powiedzą- pokora, a inni-bezkompromisowość i determinacja. Niesamowite rzeczy ludzie wymieniają. Naprawdę!

Jesteśmy tak różni i takie bogactwo mamy od Pana, że nic tylko Go w tym chwalić, a i może czerpać od siebie nawzajem. Czym innym jest indywidualizm w sensie promowania siebie, a czym innym bycie tą osobą, którą stworzył nas Bóg.

Zmierzam do tego, Mamo Muminka, że walcząc o piękno języka i ubioru u chrześcijan zapewne jednak masz na myśli ściśle twój styl, jako ten biblijny i właściwy. Wierzę, że jesteś piękną duchem i ciałem kobietą, oddaną Bogu z całego serca. Ale chłopak, który mówi „siemanko”, też może kimś takim być (nie kobietą oczywiście :D ). Moim zdaniem „siemanko” Boga nie obraża, ani kolorowe włosy, jeśli są czyste, ani pocięte dżinsy, jeśli są wyprane .
P.S. Veiner, witaj. Słowo "abba" znaczy mniej więcej "tatusiu".

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So kwi 05, 2014 10:08 am 

Przepraszam, że sie "wtrancam" w dyskusje szanownych siostr, ale chciałabym wyrazic swoje zdanie w pewnej kwestii... Biblię w gwarze sląskiej - rozumiem, po kaszubsku - też... ale rzeczona "czytanka ziomka Janka" to dla mnie jakieś nieporozumienie... W rękach miałam :wink: Toto zaś do niczego się nie nadaje... Ale to tylko moje osobiste zdanie ...

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So kwi 05, 2014 11:06 am 

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So kwi 05, 2014 11:57 am 

:shock: Szelko, czy to, co piszesz w tym temacie, to jest jakaś... prowokacja intelektualna? Mam taką nadzieję, bo nie posiadam się ze zdumienia.

Owszem, Nowy Testament został napisany potoczną greką i w dodatku zawiera naleciałości żydowskie, ze słowotwórstwem włącznie. Ale to jest nadal święte Słowo Boże, do którego należy odnosić się z drżeniem:

"Przecież to wszystko moja ręka uczyniła tak, że to wszystko powstało - mówi Pan. Lecz Ja patrzę na tego, który jest pokorny i przygnębiony na duchu i który z drżeniem odnosi się do mojego słowa" [Iz. 66:2 BW]
"Przecież moja ręka to wszystko uczyniła i do Mnie należy to wszystko - wyrocznia Pana. Ale Ja patrzę na tego, który jest biedny i zgnębiony na duchu, i który z drżeniem czci moje słowo" [Iz. 66:2 BT]
"Słuchajcie słowa Pana wy, którzy z drżeniem odnosicie się do jego Słowa" [Iz. 66:5 BW]
"Słuchajcie słowa Pana, którzy z drżeniem czcicie Jego słowo" [BT]

O ile tłumaczenia i przekłady dokonywane poważnie i z drżeniem w stosunku do Słowa Bożego, które nie jest zwykłą literaturą są potrzebne (nawet w językach mniejszości etnicznych), o tyle już same parafrazy zrobiły wiele złego w środowiskach chrześcijańskich. Owoc widzimy - traktowanie Pana jako "kumpla", który jest "cool". Czemu ma służyć przekładanie Słowa Bożego na slang młodzieżowy, który jest niczym innym jak błazeńską mową, przed którą Paweł przestrzega? Czy naprawdę mamy się aż tak upodobnić do świata, żeby nawet to, co święte, zamieniać w jakąś grypserę? Mnie to wcale nie wzrusza - mnie to oburza. Uważam, że autorzy różnych "czytanek według świętego zioma Janka" nie mają nawet pojęcia, co czynią.

Ciekawe, że wśród osób zajmujących się ewangelizacją więźniów jeszcze nikt nie wpadł na to, żeby Słowo Boże przetłumaczyć na slang więzienny. Ale mamy czasy ostateczne, więc może ktoś na to wpadnie i przestępcy będą mogli mieć Słowo Boże w swoim języku pełnym brudu, od którego powinni się odwrócić, prosząc Pana, żeby oczyścił ich usta.

"A nie upodabniajcie się do tego świata, ale się przemieńcie przez odnowienie umysłu swego, abyście umieli rozróżnić, co jest wolą Bożą, co jest dobre, miłe i doskonałe" [Rzym. 12:2]

Nie wzruszają mnie ani pomysły upodabniania się do świata w sferze językowej, ani w sferze mody - jak kolorowe włosy czy pocięte dźinsy. Trzeba wiedzieć, jak się zachować w określonych sytuacjach. Jeśli na spotkanie z prezydentem RP nie idzie się w pociętych dżinsach, to tym bardziej na nabożeństwo, gdzie pragniemy obecności samego Boga. Podobnie jak nikt nie został stworzony z zielonymi włosami. Ale to jest temat zapewne na oddzielny wątek. Tutaj mówimy o języku.

Mowa (podobnie jak ubiór) jest pochodną tego, co się dzieje we wnętrzu człowieka. Dzięki mowie widzimy, czy emanuje z niego bunt, pragnienie indywidualizmu za wszelką cenę, wpływ złego towarzystwa, prania mózgu (Orwell się kłania) czy pokój Boży i przemiana umysłu z językiem włącznie. Dlatego jeśli ktoś się znajdzie w środowisku odrodzonych ludzi, powinien nabywać cech świętości i godności, wyrażających się również w języku. Jeśli święci przyjmują warunki tego świata, to przestają być jego solą i światłością. Co widać również w języku, jakim się posługują.

Odpowiedz z cytatem  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1