www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Śr wrz 26, 2018 8:36 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: N wrz 02, 2018 6:22 pm 

W czerwcu 1018 roku w środowisku ewangelicznym w Polsce podpisano nowe porozumienie o szumnej nazwie "Ewangeliczna Polska"

Cytuj:
Przedstawiciele ewangelicznych Kościołów w Polsce wstępnie uzgodnili wizję rozwoju ewangelicznego chrześcijaństwa w naszym kraju.

W projekcie roboczym "Ewangeliczna Polska. Wizja Rozwoju Ewangelicznego Chrześcijaństwa w Polsce do 2050 r." wśród planów wymieniono obecność w mediach, komunikację i zwiększanie społecznej świadomości ewangelicznego chrześcijaństwa. Oczywiście wśród punktów znalazła się ewangelizacja i zakładanie kościołów, a także szkolenie i rozwój przywódców dla Kościoła. Jest również działalność w sferze edukacji i aktywność charytatywno-społeczna.

W pierwszej ze wspomnianych dziedzin liderzy planują między innymi utworzenie stanowiska rzecznika prasowego i Ewangelicznej Agencji Prasowej (EAP), a także Polskiego Forum Liderów. Chcą, aby ewangeliczni wierzący reprezentowali swoje środowisko w polityce jako posłowie czy radni. Celem jest także, aby w 2050 roku co najmniej 70 proc. Polaków "słyszało" o ewangelicznych chrześcijanach i by 25 proc. wymieniało nurt ewangeliczny jako "drugi Kościół chrześcijański w Polsce".

Twórcy programu chcieliby także, aby ruch zakładania kościołów przyczynił się do założenia do tego czasu około 5 tysięcy wspólnot.

Odnosząc się do kwestii szkolenia, autorzy projektu piszą o kształceniu "przywódców, pracowników i wolontariuszy". W planach są wyższe uczelnie teologiczne, specjalistyczne seminaria i konferencje, a także działalność szkoleniowa organizacji "parakościelnych".

Aby wpływać na polską edukację, zakładane mają być placówki oświatowe, takie jak przedszkola, szkoły podstawowe i licea, a także uniwersytet.

Zapowiedziano też zintensyfikowanie działań, jeśli chodzi o działalność charytatywno-społeczną.

Aktualnie trwają konsultacje z pastorami i liderami w sprawie projektu. To oznacza, że jego kierunki i cele, a także założenia, jeśli chodzi o podane liczby, mogą wciąż ulec zmianie. Mają zostać zaaprobowane przez prezbiterów Kościołów w czerwcu. Samo rozpoczęcie działań ma być poprzedzone modlitwą na wielu szczeblach i w wielu miejscach.

Informator można pobrać i zapoznać się z ideą pod adresem; http://ewangeliczna.pl/wp-content/uploads/2018/06/Wizja-Ewangeliczna-Polska.pdf

Czy ktoś z Was zetknął się już praktycznie z taką inicjatywą ?

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: N wrz 02, 2018 6:33 pm 

Czy ta inicjatywa mieści się w ramach w/w projektu ? Ekumeniczna Szkoła Słowa Bożego

http://www.kul.pl/ekumeniczna-szkola-slowa-bozego,art_74619.html

Załączniki:
ekumeniczna_szkola_1.jpg
ekumeniczna_szkola_1.jpg [ 174.63 KiB | Przeglądane 622 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn wrz 03, 2018 6:25 pm 

Na liście prelegentów widać nazwiska kilku pastorów, ale szczególnie zainteresowało mnie to, że przy nazwisku jednego jest adnotacja KUL. To pastor Andrzej Jeziernicki. Czy to oznacza, że jest pracownikiem KUL? Brrrr.

(24) Inne podobieństwo podał im, mówiąc: Podobne jest Królestwo Niebios do człowieka, który posiał dobre nasienie na swojej roli. (25) A kiedy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel i nasiał kąkolu między pszenicę, i odszedł. (26) A gdy zboże podrosło i wydało owoc, wtedy się pokazał i kąkol. (27) Przyszli więc słudzy gospodarza i powiedzieli mu: Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swojej roli? Skąd więc ma ona kąkol? (28) A on im rzekł: To nieprzyjaciel uczynił. A słudzy mówią do niego: Czy chcesz więc, abyśmy poszli i wybrali go? (29) A on odpowiada: Nie! Abyście czasem wybierając kąkol, nie powyrywali wraz z nim i pszenicy. (30) Pozwólcie obydwom róść razem aż do żniwa. A w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw kąkol i powiążcie go w snopki na spalenie, a pszenicę zwieźcie do mojej stodoły. (Ew. Mateusza 13:24-30, Biblia Warszawska)

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt wrz 25, 2018 8:06 am 

Mój niepokój wzbudza szczególnie:

4. Obecność w polityce na poziomie krajowym i lokalnym
- posłowie reprezentujący środowisko ewangeliczne
- radni miejscy reprezentujący środowisko ewangeliczne

Romans Kościoła z polityką nie "wróży" nigdy nic dobrego i kojarzy mi się to znowu ze "zwycięskim kościołem" i klimatami "domu Saula i Dawida" spod znaku Bogdana Olechnowicza. Jednym z sygnatariuszy jest z resztą A. Nędzusiak z KBwCh gdzie te teorie są szczególnie żywe ...

P.S. Podłączam link do artykułu dość dobrze opisującego tę tematykę: https://pastoreswpsite.wordpress.com/2017/09/05/pdj1/

Ostatnio edytowano Wt wrz 25, 2018 8:53 pm przez brecker, łącznie edytowano 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt wrz 25, 2018 10:11 am 

Jednym organizatorów Ekumenicznej Szkoły Słowa Bożego jest fundacja IDEO. Przyjrzyjcie się zespołowi tworzącemu tę fundację i zobaczcie, z jakich środowisk ewangelicznych pochodzą:

http://www.fundacjaideo.pl/zespol/

Najwyraźniej macierzyste kościoły członków tego zespołu nie mają nic przeciwko ich ekumenicznemu zaangażowaniu. Zamiast głosić Słowo Boże katolikom, głoszą je RAZEM Z NIMI. A nawet uczą innych głosić Słowo Boże RAZEM Z KSIĘŻMI RZYMSKO-KATOLICKIMI.

Oprócz baptystów tkwiących po uszy w ekumenizmie, mamy tutaj członków Kościoła Wolnych Chrześcijan. Jeden z nich jest nawet wiceprzewodniczącym Rady Kościoła Wolnych Chrześcijan. Zastanawiam się, czy "szeregowi" członkowie zborów KWCh o tym wiedzą i co oni na to?

Mamy również jednego z liderów fundacji Proem, która:

"Działa w oparciu o naukę Pisma Świętego i etykę chrześcijańską. Promuje wartości wspólne wszystkim kościołom chrześcijańskim. Jest organizatorem konferencji, imprez kulturalnych i sportowych, wypoczynku dla dzieci, młodzieży oraz rodzin z różnych środowisk społecznych i kościołów.

Prowadzi ewangelizację, edukację i działalność społeczną. Popularyzuje zdrowy styl życia, sport i aktywny wypoczynek. Stwarza młodemu pokoleniu możliwości rozwoju w sferze duchowej i intelektualnej. Propaguje i organizuje wolontariat, przyjmuje i wysyła na praktyki studenckie. Wspiera misyjne działania innych chrześcijańskich organizacji i wszelkie inicjatywy społeczne, których celem jest dobro człowieka."

http://www.proem.pl/poznaj-nas.html

BARDZO interesujące są również tematy wykładów księży katolickich na tej "szkole" (18 maja 2017 sesja II).

"Babciu, czemu masz takie wielkie zęby?" (Czerwony Kapturek).

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt wrz 25, 2018 10:53 am 

Smok Wawelski napisał(a):
Zamiast głosić Słowo Boże katolikom, głoszą je RAZEM Z NIMI.
Cytuj:
Mamy również jednego z liderów fundacji Proem, która: "Działa w oparciu o naukę Pisma Świętego i etykę chrześcijańską. Promuje wartości wspólne wszystkim kościołom chrześcijańskim.

"W oparciu o naukę Pisma Świętego"?! Chyba przy rozmowie z księdzem rzymskokatolickim Ekumenista oparł się o regał, w którym przypadkowo stała Biblia! :lol:

[Kilka refleksji na marginesie:
To jedne z powodów, dla których nie przedstawiam się nikomu jako "chrześcijanin". W sumie nigdzie w Piśmie uczniowie Pańscy nie nazywali się mianem "Chrześcijan". No bo co to jest, to "Chrześcijanin"? I dlaczego - pytają ludzie - "Chrześcijanin Katolik", to taki inny "Chrześcijanin", taki nieprawdziwy, a ja, to taki prawdziwy? Owszem, można wyjaśnić i się w ten sposób odgrodzić. Ale po co stwarzać wspólną bazę z rozmaitej maści zwodzicielami, tylko po to aby następnie musieć tłumaczyć, że się do nich nie należy? Biblijny grunt jest o tyle bardziej prosty i klarowny. Wolę zatem od razu startować z biblijnego gruntu, zamiast tłumaczyć, że nie jestem wielbłądem :wink: Przy okazji, to nie jestem też baptystą. Ani zielonoświątkowcem. Ani metodystą. Ani innym istą. A nawet gdybym formalnie był, nigdy bym się jako taki nie przedstawiał. Bo też po co? Jeden brat, zapytany o to, do jakiej należy denominacji, zwykł mówić: "Powiedz mi, jaką nazwę nosi denominacja, do której należeli apostołowie: Jan, Piotr, Paweł..., to wtedy Ci powiem, do jakiej ja należę. Bo ja właśnie do tej samej należę, co oni". Nie chodzi mi o to, że denominacje są wyłącznie zwiedzione i nie ma w nich prawdziwie wierzących ludzi. Bywa różnie. Coraz częściej trzeba tych tam zdrowo wierzących szukać z lupą. I generalnie więcej utrudnień i niebezpieczeństw w instytucjonalnych - niezamierzonych przecież przez Pana i niekoniecznych - nakładkach organizacyjnych, niż zysków. Pewien człowiek, u którego zauważyłem biblię, zapytany o to, czy wierzy w Jezusa, odpowiedział surowym tonem trzema słowami: "Jestem Świadkiem Jehowy". Jasne i klarowne - od razu wiedziałem, z kim się identyfikuje. Wiara w Syna Bożego - oczywiście biblijnie pojmowanego - takim osobom nie wystarczy. Bez autorytetu organizacji ani rusz. Staram się zawsze po prostu mówić, że jestem uczniem Pana Jezusa. To proste i biblijne. NIGDY nie głoszę o jakiejkolwiek wspólnocie (mimo często propagowanej wśród wierzących zasady: "przyjdź do nas na nabożeństwo"). Raz starszy pewnego zboru powiedział mi, że chcą powiększyć budynek zborowy, żeby zapraszać więcej ludzi na nabożeństwa, aby móc głosić im tam Ewangelię. Oczekiwał, że jakoś mu przytaknę, uznając tę inicjatywę za konieczną i dobrą. Chciał mnie przy okazji zachęcić do podobnych działań. Zdziwił się, kiedy usłyszał, że my wierzymy i praktykujemy nieco inaczej. Mówimy u nas, że nie istnieje konieczność, aby zapraszać ludzi gdziekolwiek. Można im zamiast tego od razu głosić Ewangelię osobiście. Bo to przecież Duch Święty - a nie oddelegowany do tego celu duchowny - przekona świat o grzechu, sprawiedliwości i sądzie. To nie neguje służby Ewangelistów i nie oznacza, że nie wolno nikogo zaprosić. Chodzi o punkt ciężkości.]

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt wrz 25, 2018 8:55 pm 

Swoją drogą nie mogę się powstrzymać od komentarza - co to jest "wartości wspólne wszystkim kościołom chrześcijańskim."?
Gdzie to jest zdefiniowane, co to w ogóle jest? Jest to jakieś abstrakcyjne, rozmyte pojęcie którego nie potrafię zrozumieć ...

Odpowiedz z cytatem  

Strefa czasowa: UTC + 1