www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Wt gru 11, 2018 1:55 am

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Ekumenizm
PostNapisane: Pn kwi 09, 2018 12:04 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 15, 2016 4:30 pm
Posty: 296
AdamW napisał(a):
Mam takie pytanie w tym temacie. O co więc się modlił Jezus w J17,11? Za kim prosił Ojca o jedność? Na czym ta jedność według Słowa Bożego miałaby polegać?

"I już nie jestem na świecie, lecz oni są na świecie, a Ja do ciebie idę. Ojcze święty, zachowaj w imieniu twoim tych, których mi dałeś, aby byli jedno, jak my." (Jana 17:11)

Centralnym, a zarazem potencjalnie spornym punktem jest tutaj pytanie, o jaką grupę ludzi w tym tekście chodzi. Jezus modli się o jedność tych, których dał mu Ojciec. A o jaką grupę ludzi tutaj chodzi, mówi Jezus nieco wcześniej. Z kontekstu zatem możemy się dowiedzieć, KTO Z KIM ma zgodnie z wolą Bożą być w jedności:

"Objawiłem imię twoje ludziom, których mi dałeś ze świata; twoimi byli i mnie ich dałeś, i strzegli słowa twojego. Teraz poznali, że wszystko, co mi dałeś, od ciebie pochodzi; albowiem dałem im słowa, które mi dałeś, i oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od ciebie wyszedłem, i uwierzyli, że mnie posłałeś. Ja za nimi proszę, nie za światem proszę, lecz za tymi, których mi dałeś, ponieważ oni są twoi; i wszystko moje jest twoje, a twoje jest moje i uwielbiony jestem w nich." (Jana 17:6-10)

Grupa ludzi, o której w tym tekście mowa:
- składa się z uczniów Jezusa
- ma objawienie Bożej natury ("imię" dla Hebrajczyka oznaczało więcej, niż dla nas - w tamtejszej kulturze "poznanie imienia" równało się z poznaniem charakteru danej osoby, ze zrozumieniem, kim dana osoba jest)
- została dana Jezusowi ze świata (już nie jest "w świecie", czyli nie żyje już "według modły tego świata": Ef. 2:2, Gal. 4:3)
- przyjęła Słowo Boże
- poznała, że Jezus jest Zbawicielem, którego posłał Ojciec

Pismo Święte uczy nas o tym, że aby przejść ze śmierci wiecznej do życia wiecznego, z ciemności do światłości, ze świata do Królestwa Bożego, trzeba koniecznie narodzić się na nowo (Jana 3:5). To jest dostępne wyłącznie przez wiarę (Ef. 2:8-10).

"Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego, którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga." (Jana 1:12-13)

Słowo Boże mówi nam o licznych oznakach nowych narodzin - o tym są już wątki na forum, więc nie będę się rozpisywał. Te oznaki są w dużej mierze rozpoznawalne - w najgorszym wypadku po dłuższym czasie przebywania z kimś jest widoczne, komu dana osoba służy i kogo jest dzieckiem. Jednak możemy na początek już jasno stwierdzić, że to dzieci Boże mają żyć w jedności duchowej, a nie wszyscy ludzie, którzy mają imię Pana Jezusa na ustach. I teraz uwaga:

"Napominam was tedy ja, więzień w Panu, abyście postępowali, jak przystoi na powołanie wasze, z wszelką pokorą i łagodnością, z cierpliwością, znosząc jedni drugich w miłości, starając się zachować jedność Ducha w spójni pokoju: jedno ciało i jeden Duch, jak też powołani jesteście do jednej nadziei, która należy do waszego powołania; jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest; jeden Bóg i Ojciec wszystkich, który jest ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich." (Ef. 4:1-6)

Dzieci Boże już na starcie MAJĄ jedność pochodzącą od Ducha Świętego - a to dlatego, ze są oni rzeczywistymi, duchowymi braćmi i siostrami, ponieważ w momencie nowych narodzin rzeczywiście stali się dziećmi jednego Ojca w niebie. Następnie zatem muszą tą jedność ZACHOWAĆ, a nie UTWORZYĆ (a w Ruchu Ekumenicznym próbuje się ją utworzyć, co z definicji jest błędem). Wszyscy, którzy są prawdziwym Kościołem, mają te w powyższym fragmencie wymienione siedem punktów w swoim życiu. A Pan Jezus w 17. rozdziale Ewangelii Jana powiedział, na jakim fundamencie powinni oni ZACHOWAĆ jedność Ducha, mianowicie przez miecz Ducha Świętego, którym jest Słowo Boże (Ef. 6:17): "dałem im słowa, które mi dałeś, i oni je przyjęli" (Jana 17:8). Bo przecież to nic innego, niż właśnie "całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany" (2.Tm. 3:16-17). I w tym sensie "[...] zdążaj do sprawiedliwości, wiary, miłości, pokoju z tymi, którzy wzywają Pana z czystego serca." (2.Tm. 2:22)

Wniosek: kiedy nieodrodzeni z Ducha Świętego ludzie wyznający ustami wiarę w Pana Jezusa starają się utworzyć duchową "jedność" między sobą, lub nawet z innymi osobami odrodzonymi z Ducha Świętego (i na odwrót: jeśli odrodzeni szukają takiej "jedności" z nieodrodzonymi), to nie ma to nic wspólnego z Jana 17. Wręcz odwrotnie! Takich toksycznych związków należy się wystrzegać.

A w ogóle współczesne ekumeniczne poczynania Kościołów ewangelicznych z Kościołem Rzymskokatolickim i jemu podobnymi są trochę tak, jakby Jezus mówił swoje kazanie na górze, a uczniowie z tylu trzymali banery z napisami: "za oficjalną aprobatą najświętszego Sanhedrynu" :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ekumenizm
PostNapisane: Pn kwi 09, 2018 3:02 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8590
Lokalizacja: Kraków
Adamie,

W kościele, do którego dałem Ci namiary na priva, miałem kiedyś (nawet niedawno) nauczanie właśnie w tym temacie. Prawdopodobnie zachowały się nagrania. Możesz ich zapytać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ekumenizm
PostNapisane: Wt kwi 10, 2018 3:16 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8590
Lokalizacja: Kraków
Jasia napisał(a):
Nie zauważyłam w realnym, zborowym życiu jakichś szczególnych zmian (np. u baptystów). Czy to jest tak, że ludzie swoje, a władze swoje?
To zależy, gdzie patrzysz. Są zbory, które już mają problemy z powodu ekumenicznych ciągot władz. Pierwsi reagują ci członkowie zborów, którzy wyszli z krk, a teraz widzą, co się dzieje. I mają świadomość, że ktoś ich chce delikatnie skłonić, żeby "wrócili do Egiptu". Jeśli chodzi o konkretne denominacje, to sama zobacz, w jakim stopniu władze centralne są zaangażowane w projekty ekumeniczne. Z moich obserwacji wynika, że coraz więcej denominacji ma z tym problem. A zwykli członkowie zborów mogą tego nie wiedzieć z różnych powodów. na przykład dlatego, że się nie interesują tematem.

Zajrzyj tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=9atQJ1efkik
https://www.youtube.com/watch?v=OMFulziYDcc


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ekumenizm
PostNapisane: Cz kwi 12, 2018 2:48 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz sty 08, 2015 12:45 am
Posty: 6
Chyba trzeba zacząć się ewakuować z tej łodzi (KZ).
Już czasami ręce opadają podczas rozmów z osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie zboru.
Smutne to.
Tylko gdzie?. Dobrze, że jesteście siostry, bracia, że jest ulica prosta.


Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa – to hasło XI. Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbędzie się w dniach 21 – 23 września br. w Gnieźnie. W Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka nt. idei i programu Zjazdu, wpisującego się między innymi w jubileusz 100. rocznicy Niepodległości.
Ekumeniczny aspekt Zjazdu Gnieźnieńskiego przedstawił ks. prof. Sławomir Pawłowski. Podkreślił, że oprócz Kościoła rzymskokatolickiego i greckokatolickiego w organizację Zjazdu zaangażowane są Kościoły członkowskie Polskiej Rady Ekumenicznej, a także należący do Aliansu Ewangelicznego Kościół zielonoświątkowy. W sumie 10 Kościołów reprezentujących trzy główne nurty chrześcijaństwa: prawosławie, katolicyzm i protestantyzm.

Każdego dnia kapelani zjazdu będą prowadzić modlitwę ekumeniczną, a jednym z głównych wydarzeń będzie nabożeństwo ekumeniczne pod hasłem „Ku wolności oswobodził nas Chrystus”, które rozpocznie się na rynku, a po procesjonalnym przejściu zakończy się w katedrze gnieźnieńskiej. Uczestnicy ekumenicznej modlitwy zatrzymają się w trakcie procesji przy 10 stacjach biblijnych, przy których rozważania wygłoszą duchowni różnych wyznań. Liturgia zakończy się ekumenicznym rozesłaniem.

http://www.ekumenizm.pl/ekumenizm/na-sw ... ienskiego/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ekumenizm
PostNapisane: Cz kwi 12, 2018 5:35 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8590
Lokalizacja: Kraków
Hasło nabożeństwa ekumenicznego jest moim zdaniem świetne, tylko trzeba cytowany werset doczytać do końca:

"Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli" [Gal. 5:1 BT]

A całość w kontekście Listu do Galacjan potępiającego fałszywą ewangelię dodawania uczynków do wiary w celu uzyskania usprawiedliwienia. Akurat dla ludzi, którzy wyszli z krk. Delicje. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ekumenizm
PostNapisane: So maja 12, 2018 3:33 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 08, 2010 2:20 pm
Posty: 333
Ciekawy artykuł o stosunku Watykanu do KK w Chinach. A tu fragment boleśnie szczery:

"Wiadomo natomiast, że bez elastyczności Watykanu nie byłoby możliwe funkcjonowanie Kościoła katolickiego w wielu odległych od Europy częściach świata. Dotyczy to nie tylko formalnej organizacji Kościoła, ale przede wszystkim jego funkcjonowania na co dzień. Dobrym przykładem pod tym względem są państwa afrykańskie czy południowoamerykańskie, gdzie do obrządku włączane są liczne elementy dawnych lokalnych wierzeń. Świetnie widać było to także w oskarowej animacji "Coco", w której pokazano jak w Meksyku chrześcijańskie święto zmarłych kreatywnie połączono z prekolumbijskimi zwyczajami zabawy na cmentarzach czy tworzenia w domach ołtarzyków ku czci przodków, tzw. ofrenda. Podobnie dzieje się to już również w Chinach. W oficjalnym chińskim Kościele do obrządku także są włączane elementy wierzeń ludowych – m.in. w Hongkongu noworoczne msze bywają kończone tradycyjnym chińskim kultem przodków. Kult ten, po długim wahaniu, został ostatecznie zaakceptowany także przez Watykan."

https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/papi ... e,152,2675

_________________
"(...) Siebie samego czystym zachowaj" [1 Tm 5,22]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ekumenizm
PostNapisane: Pt maja 18, 2018 7:12 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 15, 2016 11:51 am
Posty: 55
Mama Muminka napisał(a):
Ciekawy artykuł o stosunku Watykanu do KK w Chinach. A tu fragment boleśnie szczery:

W oficjalnym chińskim Kościele do obrządku także są włączane elementy wierzeń ludowych – m.in. w Hongkongu noworoczne msze bywają kończone tradycyjnym chińskim kultem przodków. Kult ten, po długim wahaniu, został ostatecznie zaakceptowany także przez Watykan."


Warto przeczytać czym jest kult przodków https://pl.wikipedia.org/wiki/Kult_przodk%C3%B3w
Cytuj:
Celem takich rytuałów jest zazwyczaj oddawanie zmarłym czci, dbanie o ich samopoczucie w życiu pozagrobowym (np. poprzez składanie ofiar, patrz: obiata), a także zwracanie się do nich o radę, błogosławieństwo lub protekcję.


Mając dzisiaj do dyspozycji wiele dokumentów historycznych, kościół rzymskokatolicki można łatwo zdefiniować.
Krk - Okultystyczna organizacja, której kamieniem węgielnym jest kłamstwo (kłamca/diabolos), filarami zaś baśnie, mity i legendy. Całość skropiona niewinnie przelaną krwią świętych.

_________________
http://www.kosciolbrzeg.pl/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL